Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kakao

10. 9. 2011

Původ kakaa je nutné hledat u Indiánů ve Střední Americe, kteří považovali „cacao“ za léčivý nápoj.

Španělští dobyvatelé vedeni Hernando Cortésem nepřivezli počátkem 16. století zpět do Španělska pouze zlato, stříbro a drahokamy, ale i malé hnědé boby, které Indiáni používali k přípravě hořkého, avšak velmi chutného nápoje nazývaného „xocoatl“ nebo „chocolatl“. Za aztéckého vládce Montezumy byl tento nápoj určen výhradně pro válečníky a elitu.

V Evropě se kakao objevilo poprvé v roce 1544, kdy kakaové boby byly věnovány budoucímu Filipovi II. Španělskému. Španělská šlechta byla kakaem tak uchvácena, že ho udržovala v tajnosti před cizinci skoro sto let. V té době, kdy tento nápoj patrně chutnal více jako medicína, byl používán pro své léčivé a dokonce i afrodisiakální účinky. Teprve později se kakao jako nápoj, často ochucený skořicí a vanilkou, postupně rozšířilo po Evropě.

V Londýně byl zahájen prodej kakaových a čokoládových nápojů teprve v roce 1657 ve zvláštních podnicích. Známý londýnský kronikář Samuel Pepys byl častým návštěvníkem těchto modních podniků, které se postupně staly předchůdci mnoha pánských klubů, včetně Garrick Club, který svoji činnost zahájil pod názvem "The Cocoa Tree Chocolate House“.

V sedmnáctém století počali Španělé pěstovat kakaové boby na ostrově Fernando Po, při africkém pobřeží. Hlavní rozšíření kakaa jako světové komodity počalo kolem roku 1880, kdy Britové zřídili kakaové plantáže na území dnešní Ghany. Západní pobřeží Afriky je dosud největší produkční oblastí kakaa na světě, avšak kakao je rovněž pěstováno ve Střední Americe a Západní Indii, dále v některých částech Asie - v Malajsii, Indonésii a na Filipinách.

www.eufic.org

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Mail listArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 44472
Měsíc: 220
Den: 14